WWDC 2018 - podsumowanie

 

WWDC 2018 - podsumowanie

Tegoroczna konferencja WWDC rozpoczęła się od zaprezentowania przez Apple nowych wersji systemów operacyjnych – iOS 12, macOS 10.14 Mojave, watchOS 5 oraz tvOS 12. Korzystając z okazji firma z Cupertino pochwaliła się, że sklep App Store odwiedza cotygodniowo 500 milionów użytkowników, co stanowi kolejny krok milowy na drodze do rozwoju sprzedaży aplikacji.

iOS 12

Użytkownicy iPhone’ów i iPadów będą mogli już we wrześniu zainstalować system iOS 12, który obecnie trafił do deweloperów oraz testerów. Najbardziej istotne zmiany w tej odsłonie oprogramowania dotyczą wydajności oraz szybkości działania, choć liczba nowych funkcji również nie pozostaje bez znaczenia. System ma lepiej zarządzać procesorem, co pozwoli na o 40% szybsze otwieranie aplikacji. Warto zaznaczyć, że trafi on na te same urządzenia, co iOS 11.

Nowe oprogramowanie pozwoli deweloperom na tworzenie bardziej rozbudowanych programów wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości. Tego typu rozwiązanie przygotowało nie tylko Lego oraz Adobe, ale również samo Apple – systemowa aplikacja Measure pozwoli na mierzenie odległości między punktami czy też szybkie obliczanie powierzchni skanowanych obiektów.

Zmiany zostały również wdrożone w aplikacji Zdjęcia, która zyskała bardziej rozbudowaną wyszukiwarkę oraz zakładkę „Dla Ciebie”, w której znajdą się proponowane albumy lub wspomnienia fotograficzne. Warto w tym momencie wspomnieć, że komunikator FaceTime otrzymał możliwość prowadzenia rozmów wideo do 32 użytkowników, którzy w czasie rzeczywistym będą mogli używać rozmaitych filtrów oraz narzędzie do modyfikowania widoku, jaki przekazują swoim odbiorcom.

Użytkownicy dbający o szeroko rozumianą organizację również mają powody do zadowolenia. System iOS 12 pozwala na grupowanie powiadomień i lepsze zarządzanie ich ustawieniami, a funkcje kontroli umożliwią nie tylko czasowe ograniczenie dostępu do danych programów dzieciom, ale też sprawdzenie, jak wygląda nasz sposób korzystania z iPhone’a lub iPada. Warto również nadmienić, że na marne nie poszło przejęcie przez Apple aplikacji Workflow. Użytkownicy otrzymali bowiem możliwość tworzenia spersonalizowanych komend, które pozwolą na zwiększenie produktywności.

System CarPlay otrzymał wsparcie dla Google Maps i Waze, co powinno ucieszyć polskich kierowców. Apple rozbudowało również możliwości programów Books, Giełda oraz Notatki głosowe oraz zwiększyło możliwości asystenta głosowego Siri. Miłośników Animoji z pewnością ucieszą nie tylko dodatkowe „buźki”, ale też opcja stworzenia własnego awatara, który będzie mógł nawet… wystawiać język z buzi.

 

 

watchOS 5

System watchOS 5 trafi na wszystkie odsłony zegarka Apple Watch poza pierwszą. W przypadku tego oprogramowania firma z Cupertino znacząco zwiększyła opcję mierzenia aktywności dzięki rozbudowaniu funkcji sportowych, a także nowemu trybowi porównywania swoich wyników ze znajomymi. Apple dodało do nowej wersji systemu opcję walkie-talkie, która pozwoli na prowadzenie rozmów przez naprzemienne przesyłanie sobie komunikatów głosowych.

 

 

tvOS 12

Powody do zadowolenia mają również użytkownicy systemu tvOS 12 przeznaczonego dla Apple TV najnowszej generacji. Nie muszą oni zmieniać swojego sprzętu, aby skorzystać z technologi dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Warto dodać, że największa kolekcja filmów wykorzystujących to rozwiązanie znajdzie się już wkrótce w iTunes Store. Miłośnicy pięknych widoków z pewnością docenią również dodatkowe wygaszacze ekranu prezentujące zdjęcia z lotu ptaka, które zostały wykonane w różnych częściach świata.

macOS 10.14 Mojave

Nowa wersje systemu macOS to gratka dla osób, które korzystają z komputera po zmroku. Apple wdrożyło do oprogramowania tryb ciemny, który znacząco poprawi komfort pracy… i pewnie z niektórymi zostanie przez całą dobę. Co ważne, po zachodzie słońca zmieniać będzie się nie tylko interfejs, ale też tapeta, która dostosuje się do pory dnia.

Użytkownicy mający problem z porządkiem na biurku z pewnością docenią nową funkcję automatycznego grupowania plików i katalogów. Jedno kliknięcie i odnalezienie poszukiwanego pliku stanie się błahostką. Jeśli już jesteśmy przy interakcji z plikami to warto nadmienić, że macOS Mojave pozwoli na szybkie zarządzanie plikami oraz korzystanie z dodatkowych funkcji (takich jak dodanie znaku wodnego) nawet w trybie Quick Look. Znacząco wzrosną również możliwości działania z plikami PDF - przycinanie ich, tworzenie i łączenie jeszcze nigdy nie było tak proste.

Nowy system przynosi także dodatkowe zabezpieczenia prywatności, nowy wygląd sklepu Mac App Store, opcję prowadzenia rozmów grupowych przez FaceTime oraz dodatkową funkcję łączenia aplikacji ze smartfonem, co pozwoli na przykład na szybkie umieszczenie fotografii z iPhone’a w prezentacji Keynote.

 

 

OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »