Funkcja EKG w zegarku Apple Watch Series 4 już dostępna w Polsce.

 

 

Wraz z uaktualnieniem systemu watchOS 5.2.1 aplikacja EKG na Apple Watch Series 4 oraz powiadomienia o arytmii są już dostępne w Polsce.


Jak działa aplikacja EKG

Aplikacja EKG na zegarku Apple Watch Series 4 generuje elektrokardiogram podobny do 1-odprowadzeniowego zapisu EKG. W gabinecie lekarskim zwykle wykonuje się standardowy 12-odprowadzeniowy zapis EKG. 12-odprowadzeniowy elektrokardiogram rejestruje sygnały elektryczne w sercu pod różnymi kątami, tworząc dwanaście różnych krzywych. Aplikacja EKG na zegarku Apple Watch rejestruje jedną z 12 takich krzywych. 1-odprowadzeniowy zapis EKG jest w stanie dostarczyć informacji o tętnie i rytmie pracy serca oraz umożliwia klasyfikację w razie wystąpienia migotania przedsionków. 1-odprowadzeniowy zapis EKG nie pozwala jednak wykryć innych schorzeń, takich jak zawał serca. Lekarze zalecają często 1-odprowadzeniowe elektrokardiogramy pacjentom do noszenia w domu lub na terenie szpitala. Dzięki temu lekarze mogą lepiej ocenić tętno i rytm pracy serca. Aplikacja EKG na zegarku Apple Watch Series 4 pozwala jednak wygenerować zapis EKG przypominający 1-odprowadzeniowy zapis EKG bez konieczności posiadania skierowania od lekarza.


Korzystanie z aplikacji EKG

Konfigurowanie / włączanie aplikacji
Aplikacja EKG jest dostępna na Apple Watch Series 4 z systemem watchOS 5.2.1 lub nowszym połączonym w parę z iPhone’em 5s lub nowszym z systemem iOS 12.3 lub nowszym.

  • Otwórz aplikację Zdrowie na iPhonie.
  • Na karcie Dane zdrowotne stuknij w Serce, a następnie wybierz Elektrokardiogram (EKG).
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Aplikację możesz wyłączyć w dowolnej chwili, naciskając Anuluj.
  • Po zakończeniu konfiguracji otwórz aplikację EKG, aby wykonać EKG.


Analiza EKG

Po udanym odczycie w aplikacji EKG otrzymasz jedną z następujących ocen:


Rytm zatokowy: Ten wynik oznacza bicie serca według jednolitego wzoru z częstotliwością pomiędzy 50-100 uderzeń na minutę (BPM).

 

 


Migotanie przedsionków (AF): Ten wynik oznacza bicie serca według nieregularnego wzoru z częstotliwością pomiędzy 50-120 uderzeń na minutę (BPM).

 

 


Niskie lub wysokie tętno: Tętno poniżej 50 BPM lub powyżej 120 BPM wpływa na efektywność aplikacji EKG do wykrywania AF i zapis jest uznawany za niejednoznaczny.

 

 


Niejednoznaczny: Ten wynik oznacza brak możliwości oceny. Może to wynikać z wielu powodów, takich jak brak oparcia rąk na stole podczas badania lub zbyt luźno zapięty Apple Watch. Niektóre cechy fizjologiczne występujące u małego odsetka użytkowników mogą uniemożliwiać prawidłowy zapis EKG.


Co trzeba wiedzieć

  • Aplikacja EKG nie wykrywa zawału serca. Jeśli kiedykolwiek poczujesz ból w klatce piersiowej, ucisk, napięcie lub coś, co uważasz za zawał serca, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.
  • Aplikacja EKG nie wykrywa zakrzepów krwi ani udaru.
  • Aplikacja EKG nie wykrywa innych chorób serca. Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, zastoinowa niewydolność serca, wysoki poziom cholesterolu lub inne rodzaje arytmii.
  • Jeśli nie czujesz się dobrze lub odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza.

 

Sprawdź ofertę >>

 

 

OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »