Co przyniesie 2019 r. w kwestii zarządzania sprzętem Apple?

Co przyniesie 2019 rok w kwestii zarządzania sprzętem Apple?

 

 

Rok 2018 przyniósł dużo pozytywnych zmian w usługach dedykowanych dla biznesu, pojawiły się nowe wersje systemów operacyjnych iOS oraz macOS, jak również nowa linia komputerów, tabletów i telefonów komórkowych oferowanych przez firmę Apple. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom z ostatniego roku oraz omówmy te funkcjonalności urządzeń i systemów operacyjnych, które prawdopodobnie firma Apple będzie dalej rozwijać w 2019 roku.

 

Wprowadzenie do Polski programu DEP (Device Enrollment Program) oraz VPP (Volume Purchase Program) przyniosło ogromny postęp dla całego procesu zarządzania urządzeniami Apple w firmie. Został usprawniony cały proces konfiguracji nowych urządzeń jak również proces zakupu i dostarczania niezbędnych aplikacji dla tych urządzeń. W 2018 roku Apple poszło o krok dalej i postanowiło zintegrować obie te usługi w formie jednej, odświeżonej platformy nazwanej Apple Business Manager (ABM). Dodatkowo wprowadzono liczne usprawnienia, dodano między innymi możliwość tworzenia i delegowania ról dla wielu administratorów systemu, którzy mogą zarządzać poszczególnymi elementami platformy lub mieć uprawnienia jedynie dla określonych lokalizacji. Takie usprawnienia przydają się w sytuacjach, gdy mamy spółkę z rozproszonymi oddziałami. Ponadto aplikacje mogą być kupowane i przydzielane do poszczególnych dywizji w spółce oraz transferowane między spółkami w razie potrzeby. Innym usprawnieniem ABM jest domyślne przypisywanie nowo zakupionych urządzeń z uwzględnieniem podziału na ich typ (Mac, iPhone, iPad) do wybranych serwerów MDM. Ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli firma korzysta z różnych rozwiązań MDM w zależności od typu urządzeń, którymi chce zarządzać.

 

Usługa ABM przyniosła wiele pozytywnych zmian i na pewno będzie dalej rozwijana w kolejnych latach. Czego więc możemy spodziewać się 2019 roku? Niewykluczone, że na polskim rynku pojawi się niedługo opcja wykupienia kredytów zakupowych do kupna aplikacji (VPP). Pozwoli to uniknąć konieczności dodawania karty kredytowej do konta ABM, co w niektórych przypadkach było problemem dla wielu firm (również dla instytucji edukacyjnych). Kredyty zakupowe będą mogły być nabyte między innymi u Autoryzowanych sprzedawców Apple. Możliwe też, że pojawi się funkcja generycznego tworzenia konta Apple ID dla pracowników firmowych. Takie rozwiązanie jest obecnie dostępne w edukacyjnej wersji platformy Apple - ASM (Apple School Manager). Jednak takie konta posiadają duże ograniczenia, gdyż są dedykowane dla uczniów, często niepełnoletnich. Bardzo ciekawe, czy pojawi się jakaś forma odpowiednika dla biznesu. W naszej opinii możliwość zakładania grupowo kont Apple ID byłaby korzystna w wielu aspektach, choć tutaj Apple może mieć wątpliwości co do prywatności danych użytkowników końcowych oraz uprawnień takich kont w usługach Apple. Warto pamiętać, że platforma ABM jest stosunkowo młoda i można spodziewać się, że aktualizacje serwisu będą sukcesywnie się pojawiać. Aktualne zmiany w ABM można śledzić pod linkiem https://support.apple.com/pl-pl/HT208802. Jeśli masz dodatkowe pytania, zachęcamy również do kontaktu z nami, z chęcią pomożemy: enterprise@ispot.pl.

 

Pod koniec września 2018 roku światło dzienne ujrzały nowe produkty - iPhone XS, XS Max, XR, oraz Apple Watch Series 4. Jednak z perspektywy administratora czy osoby zarządzającej sprzętem większe zainteresowanie może budzić pojawienie się nowych wersji systemów operacyjnych iOS 12, macOS Mojave oraz watchOS 5. W przypadku platformy iOS, firma Apple poza nowościami takimi jak Memoji, Animoji, nowymi efektami dostępnymi w aparacie, grupowymi rozmowami w FaceTime czy udoskonaloną wydajnością działania systemu, wprowadza udoskonalenia w kwestii prywatności i bezpieczeństwa. Między innymi dodano opcje, które mają chronić użytkowników przed śledzeniem ich przez serwisy społecznościowe w przypadku komentowania postów bądź udostępniania ich dalej, jak również zbieraniu dodatkowych informacji o samym urządzeniu, z którego korzystamy. System iOS 12 stara się również chronić lepiej użytkowników poprzez informowanie ich o użyciu tego samego hasła (zapisanego w pęku kluczy) dla różnych serwisów oraz pozwolić łatwo je zmieniać. Inną nowością jest monitorowanie czasu spędzanego przed ekranem, co pozwala lepiej zorientować się jak długo korzystamy z internetu bądź poszczególnych aplikacji każdego dnia. Można też ustawiać limity dla poszczególnych aplikacji, zarządzać powiadomieniami, grupować je oraz jeszcze sprawniej zarządzać funkcją „nie przeszkadzać”.

 

To oczywiście tylko niektóre z wielu zmian wprowadzonych w nowym systemie iOS 12, ale potwierdzają one, że bezpieczeństwo i prywatność danych użytkowników jest dla firmy Apple bardzo ważna i priorytetowa w ciągłym udoskonalaniu systemu. Podkreśla to również dojrzałość platformy mobilnej do integrowania jej w środowiskach firmowych. Oczywiście wprowadzenie nowych funkcjonalności do systemu iOS 12 otwiera kolejne możliwości dla systemów pozwalających na centralne zarządzanie urządzeniami w firmie - MDM (Mobile Device Management). Do nowych funkcjonalności można zaliczyć blokowanie zmian w ustawieniach powiadomień krytycznych, blokowanie automatycznego uzupełniania haseł bądź udostępniania haseł przez AirDrop. (Więcej informacji w dokumentacji Apple: https://help.apple.com/deployment/mdm/#/mdm0F7DD3D8.

 

Oczywiście cały czas rozwijane są możliwości konfiguracji i zarządzania sprzętem mobilnym i śmiało można powiedzieć, iż kierunek rozwoju uwzględnia potrzeby firm i przedsiębiorstw, zwłaszcza z naciskiem na dbanie o bezpieczeństwo. Czego można się więc spodziewać w nadchodzącym roku 2019 pod kątem zarządzania urządzeniami mobilnymi? Podczas WWDC 2018 Apple zapowiedziało, że część restrykcji i ustawień możliwych do tej pory bezpośrednio z pozycji MDM dla systemu iOS, będzie niedługo wymagało wprowadzenia urządzeń w tryb Supervised. Co to oznacza w praktyce? Prawdopodobnie zmaleją możliwości dostępne dla urządzeń wdrażanych w trybie BYOD (Bring your Own Device) dla systemu iOS. Z innej strony możliwe, że pozostałe nowości systemu iOS 12, znajdą swoje odzwierciedlenie dla administratorów systemów MDM w przyszłości. Ciekawe według nas byłoby zarządzanie konfiguracją dostępnych skrótów Siri (więcej o skrótach Siri w witrynie Apple, https://support.apple.com/pl-pl/HT209055), które umożliwiają szybkie wykonywanie zadań. Można by w ten sposób predefiniować dla użytkowników różne możliwości raportowania, generowania dokumentów czy korzystania z wybranych aplikacji zgodnych z zamysłem firmy oraz wypracowanym mechanizmem obiegu treści. Innym ciekawym aspektem na przyszłość może być zarządzanie samym systemem watchOS. Kto wie, jeśli firmy będą zainteresowane dodatkową konfiguracją zegarków, ujednoliceniem ich wyglądu i dostosowaniem do wykorzystania w firmie, może pojawią się takie możliwość, choć prawdopodobnie później niż w 2019 r.

 

W październiku 2018 roku firma Apple zaprezentowała odświeżone modele komputerów, w tym nowego MacBooka Air oraz Maca mini. Komputery te dołączają do grona urządzeń posiadających wbudowany chip Apple T2 (więcej informacji na stronie Apple: https://support.apple.com/pl-pl/HT208862), który wcześniej pojawił się w modelach MacBook Pro oraz iMac Pro. Ma on za zadanie przejąć kontrolę nad procesem uruchamiania komputera oraz zadbać, by nie można było zainstalować systemu bez najnowszych aktualizacji. To kolejny krok w kierunku rozwoju kwestii bezpieczeństwa systemu macOS. Zmienia się podejście do zarządzania komputerami Apple i coraz większe znaczenie zyskują w tym systemy MDM. Firma Apple wciąż posiada w swojej ofercie system macOS Server, choć w ciągu ostatniego roku zapowiedziano, że wiele usług będzie wygaszonych (https://support.apple.com/en-us/HT208312). Cześć z usług systemu macOS Server znalazła swoje odzwierciedlenie w normalnej wersji systemu macOS, jak chociażby usługa Caching czy Time Machine Server, a inne straciły na znaczeniu: NetBoot czy NetInstall. Kończy się tym samym możliwość odtwarzania komputerów z monolitycznych obrazów dysku oraz zarządzanie niektórymi aspektami przez system Server na rzecz rozwiązań MDM. Czego można spodziewać się w 2019 roku? Prawdopodobnie system macOS będzie pod kątem zarządzania jeszcze bardziej przypominał mechanizmy znane z zarządzania środowiskiem iOS. Zmiany, które zachodzą w ostatnim okresie są dość znaczne. Apple na pewno wspomni o systemie macOS 10.15 podczas WWDC 2019. Liczymy, że przyniesie kolejne usprawnienia w kwestii zarządzania i konfiguracji systemu przez MDM. Prawdopodobnie macOS Mojave jest też ostatnim systemem operacyjnym wspierającym 32-bitowe aplikacje. Apple już od dawna wspomina o tym, że tylko aplikacje 64-bitowe betą wspierane w nowych wersjach systemów macOS. Więcej informacji na stronie Apple: https://support.apple.com/pl-pl/HT208436c.

 

Rok 2019 zapowiada się zatem bardzo ciekawie, jeśli chodzi o nowe funkcjonalności platform macOS oraz iOS. Jesteśmy pewni, że kierunek zmian jest prawidłowy i zgodny z oczekiwaniami i wymaganiami rynku. Jeśli będziesz chciał pierwszy dowiedzieć się o nowych zmianach, zachęcamy do zostawienia kontaktu pod adresem: enterprise@ispot.pl – na pewno się odezwiemy.
Wszystkiego Najlepszego w 2019 roku!

 

OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »